Ogólne

Żyj kolorowo…koloroterapia

Wyobraźcie sobie świat czarno-biały bez barw i kolorów gdzie dominuje szarość, czerń i biel. Na samą myśl ogarnia mnie smutek i przygnębienie. Trudno to sobie nawet wyobrazić, a co dopiero żyć w takim otoczeniu. To daje nam odpowiedź na pytanie jak wielką moc mają kolory w naszym życiu. Potrafią uspokoić, rozluźnić albo pobudzić i dodać energii. Koloroterapia to inaczej leczenie kolorami,  bardzo intrygujący i obszerny temat warty zgłębienia. Istotne jest jakimi barwami się otaczamy, w jakim kolorze żywność spożywamy, a także jaki kolor ubrań wybieramy. Wyselekcjonuje najważniejsze kolory i ich oddziaływanie na nasze samopoczucie. Jeśli jesteście głodni kolorowej wiedzy to zapraszam do lektury.

Zieleń

Relaksująca zieleń

To kolor nadziei, odrodzenia i spokoju. Zieleń oddziałuje bezpośrednio na nasz układ nerwowy, uspokaja i pomaga zapanować nad oddechem i emocjami. Szczególnie po stresującym dniu otoczmy się tym niezwykłym kolorem, wybierzmy na łąkę czy do zielonego lasu lub po prostu przygotujmy posiłek z  zielonych warzyw i cieszmy się spokojem i relaksem jaki otrzymamy w zamian.

Niebieski

Kojący błękit

Niebieski, lazurowy, błękit, indygo..są różne odcienie tej barwy. Podobnie jak zieleń ma działanie uspokajające, a nasycony kolor niebieskiego pobudza melaninę odpowiedzialną za lepszy sen. Od wieków wiadomo, że wysypianie się ma ogromną moc. Niebieski to barwa zimna ale bardzo dobrze wspomagająca górne drogi oddechowe.  Naświetlanie tym kolorem działa antyseptycznie niszcząc wirusy i bakterie. Błękit nieba czy morski lazur cokolwiek wybierzemy w tym odcieniu zadziała optymistycznie na nasz organizm.

Fiolet

„Wyszczuplający” kolor

To kolor najmocniej oddziaływający na mózg i układ nerwowy co bardzo pomaga w leczeniu migren czy depresji. Łagodzi skutki oparzeń słonecznych więc naświetlanie może być pomocne przy wszelkich udarach cieplnych. Pierwsze skojarzenie z fioletem? To ogromny bukiet lilakowego bzu w białym wazonie dla kontrastu. Chodziły pogłoski, że nadmierna ekspozycja fioletu wspomaga odchudzanie. Kto wie może to działa…

Czerwony

Serce i układ krążenia za to głównie jest odpowiedzialna ta barwa. Pobudza i podnosi ciśnienie krwi zachęcając nas do wszelkich aktywności. Kobieta w czerwonej sukience przykuwa uwagę całego otoczenia bardziej niż ta w bledszym lub uniwersalnym kolorze. Jeśli sukienka to za dużo, wystarczy czerwona szminka czy szpilki, mała odmiana robi wielką różnicę. To bardzo wyrazisty i energetyzujący kolor tylko dla odważnych. Nadmiar czerwieni może zbyt mocno pobudzić , a nawet wywołać agresję więc wszystko z umiarem.

Żółty

Kolor ciepła, słońca, energii idealny dla osób z problemami trawiennymi. Jeśli jesteś melancholikiem skłonnym do depresjii powinnaś otaczać się kolorami w odcieniach żółci. Pomaluj ściany w tym kolorze, kup żółtą torebkę zaszalej z tą pozytywną barwą, bo wniesie do życia ogrom optymizmu. To kolor lata, wakacji, pozytywnych skojarzeń.

W związku z powyższym nasuwa się jeden wniosek, nie potrafilibyśmy żyć w ponurym świecie pozbawionym kolorów i różnorodnych barw. Uczyńmy więc nasze życie bardziej barwnym i otaczajmy się kolorami, wymieńmy garderobę, zadbajmy o kolory w kuchni, jedzmy barwne owoce i warzywa. Dostrzegajmy paletę barw jaka nas otacza wtedy hasło żyj kolorowo nabierze sensu i wiarygodności. A może macie własne przemyślenia na temat kolorów? Czy jest barwa, która Was uszczęśliwia, a która irytuje? Będzie mi bardzo miło poczytać Wasze opinie. Pozdrawiam kolorowo!

Życzę Wam kolorowego życia …

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *